„Росонерите“ имаа активно лето на трансфер пазарот

Две нови засилувања за Милан во последниот ден од преодниот рок

Милан може да се пофали со солиден летен преоден рок, клубот денеска промовираше уште две нови засилувања за идната сезона.

Од денеска нови росонери се Диего Лаксалт кој во Милан пристигнува од Џенова и Сему Кастиљехо од Виљареал.
 
Милан го купи Лаксалт од Џенова за 18 милиони евра. Тој кариерата во Серија А ја почна во Интер во 2013 година. Потоа се пресели во Џенова за која одигра 117 натпревари и постигна 12 голови.
 
Тој може да игра по цела лева страна. Како класичен бек, офанзивен бек или да биде дел од напаѓачко трио кој ќе делува по левата страна.
 
Милан го потврди трансферот и на Саму Кастељехо од Виљареал, во спротивен правец оди Карлос Бака.
 
Кастељехо е фудбалер кој најчесто игра како десно крило. Тој помина три сезони во Виљареал, одигра 127 натпревари, постигна 11 голови, имаше и 15 асистенции.

Од една страна, Уставот му доделува бројни функции, а од друга страна, скржаво ги определува средствата за нивно остварување на практичен план.

повеќе

Напредокот и оптимизмот што ги обележаа децениите по 2. Светска војна се гледаа во создавањето на средната класа, составена од луѓе што, иако родени во куќи со земјени подови, завршија со факултетски дипломи и добри работни места во големите градови. Поседуваа автомобили и викендички, летуваа на море и патуваа во странство без визи.

повеќе

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

повеќе