Примера

Два гола на Касемиро за три бода на Реал Мадрид против Севиља (ВИДЕО)

Касемиро со два гола му донесе победа на Реал Мадрид од 2-1 во дербито против Севиља. 

Касемиро ретко постигнува гол а овој пат даде дури два со кои кралскиот клуб прокнижи три бода.
 
Мрежите мируваа се до 57. минута кога по одлична асистенција на Јовиќ, Касемиро со убав лоб донесе водство на Реал Мадрид од 1-0.
 
Само седум минути подоцна Севиља изедначи на 1-1 со погодок на Де Јонг.
 
Во 69. минута Касемиро со глава постигнува нов погодок за водство на Реал Мадрид од 2-1 кое значеше и победа.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе