Ла Лига

Два гола на Бензема за три бода на Реал Мадрид на гостувањето кај Еспањол (ВИДЕО)

Реал Мадрид си замина со цел плен од гостувањето кај Еспањол, со два гола на Карим Бензема во финишот од мечот, „кралевите" славеа со 1-3.

Еспањол остана со празни раце во пресметката со Реал Мадрид иако само минути ги делеа домаќините да се изборат за реми.

Реал Мадрид одлично го отвори натпреварот, Чуамени го проигра Винисиус, кој по земја погоди за 0-1.

Еспањол изедначи на крајот од првиот дел, Хоселу одлично се снајде и го совлада Куртоа за 1-1.

Бензема ја затресе мрежата на Еспањол по дваесетина минути игра во второто полувреме, но голот беше поништен поради мал офсајд.

Сепак, на домаќините им немаше спас кога Бензема во финишот од мечот доби топка на подалечната статива и реализираше за 1-2.

Длабоко во судиското надополнување имаше мала драма откако гостите постигнаа трет гол, кој беше поништен поради офсајд, но со ВАР беше покажан црвен картон на голманот и слободен удар за „кралевите“.

Еден од дефанзивците на Еспањол застана на голот, па Бензема итро биеше во неговиот агол и ги постави конечните 1-3.

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе