Премиерлига

Два гола на Абрахам и еден на Маунт, Лампард се радува на прва победа (ВИДЕО)

Челси на крилјата на маладите Абрахам и Маунт стигна до триумф од 3-2 на гостувањето кај Норич, Френк Лампард се радува на првата победа во Премиерлигата.

Играчите кои беа прозвани по тешкиот пораз на Челси кај Манчестер јунајтед на отварањето од сезоната попладнево донесоа триумф на гостувањето кај Норич. 

Со два гола на Абрахам и еден на Маунт, „сините“ стигнаа до три бода и му ја донесоа првата победа на Лампард во Премиерлигата. 

Во возбудливи половина час игра, Абрахам донесе предност за гостите по само три минути игра. На асистенција на Азпиликета, напаѓачот прецизно биеше по земја за 1-0. Водството сепак траеше кратко, веќе во 6. минута Кантвел изедначи на 1-1. 

Челси одговори десетина минути подоцна, Маунт по еден соло пробив реализираше за 2-1. Норич се врати и по втор пат и во 30. минута Пуки го совлада Кепа за 2-2. 

„Сините“ во второто полувреме сепак дојдоа до ново водство кое го задржаа до крајот. Абрахам биеше од врвот на шеснаесетникот за 3-2.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе