Македонскиот шампион се сели во квалификациите од Лига Европа

Дуделанж е следниот противник на Шкендија во Европа

Наместо дуел со Селтик во квалификациите од Лигата на шампионите, Шкендија ќе игра против Дуделанж од Луксембург во второто квалификациско коло од Лига Европа.

Шкендија денеска се посрамоти откако на свој терен загуби од Номе Каљу со 2-1 и доживеа изненадувачка елиминација од квалфикациите во Лигата на шампионите.
 
Но македонскиот шампион продолжува во Европа, ќе игра во второто квалификациско коло од Лига Европа каде противник ќе му биде Дуделанж.
 
Дуделанж денеска одигра 1-1 на гостувањето кај Валета и поради помалку голови во гости е елиминиран од квалификациите во ЛШ, натпреварот во Луксембург заврши 2-2.
 
Шкендија ќе биде домаќин на првиот меч, во реваншот ќе гостува во Луксембург.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе