Македонскиот шампион се сели во квалификациите од Лига Европа

Дуделанж е следниот противник на Шкендија во Европа

Наместо дуел со Селтик во квалификациите од Лигата на шампионите, Шкендија ќе игра против Дуделанж од Луксембург во второто квалификациско коло од Лига Европа.

Шкендија денеска се посрамоти откако на свој терен загуби од Номе Каљу со 2-1 и доживеа изненадувачка елиминација од квалфикациите во Лигата на шампионите.
 
Но македонскиот шампион продолжува во Европа, ќе игра во второто квалификациско коло од Лига Европа каде противник ќе му биде Дуделанж.
 
Дуделанж денеска одигра 1-1 на гостувањето кај Валета и поради помалку голови во гости е елиминиран од квалификациите во ЛШ, натпреварот во Луксембург заврши 2-2.
 
Шкендија ќе биде домаќин на првиот меч, во реваншот ќе гостува во Луксембург.

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе