Драма во Лече, Каљари во меч со луд финиш прокоцка водство од 2-0 (ВИДЕО)

Одложениот меч меѓу Лече и Каљари донесе големи возбудувања во финишот од натпреварот кој на крајот заврши без победник 2-2.

Лече и Каљари одиграа натпревар со исклучително возбудлив финиш, четири гола и три црвени картони имаше на Виа Дел Маре.

Каљари поведе во 30. минута од натпреварот кога по косултација со ВАР судијата покажа на белата точка по играње со рака од еден домашен фудбалер, Жоао Педро беше реализатор за 1-0.

Во 67. минута Раџа Наинголан начека една одбиена топка и ја смести во мрежата на Лече за водство на Каљари од 2-0.

Се чинеше дека Каљари ќе забележи уште една лесна победа, но во 80. минута се се промени.

По еден карамбол, Качаторе играше со рака, голмански ја одбрани топката, заслужено доби директен црвен картон и беше покажан пенал за Лече. Лападула постигна гол и намали на 1-2.

По дадениот гол Лападула се стрча да ја земе топката и да ја однесе брзо на центарот, но голманот Олсон ја фати прв и ја шутна далеку. Двајцата имаа и вербална и физичка пресметка по која добија црвени картони.

Лече со играч повеќе притисна и во 91. минута преку Калдерони го израмни резултатот на 2-2.

Домаќините до последниот свиреж на судијата имаа шанси и за комплетен пресврт, но тоа не се случи, мечот заврши нерешено.

Тоа што е многу поважно е дека се работи за ПРЕТХОДНА проверка, а не за post festum ветинг.

Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

Единствена работа за која ние граѓаните не плаќаме данок, е воздухот кој го дишеме.