ЕВРО 2020

Досадно островско дерби, Англија и Шкотска одиграа без голови (ВИДЕО)

Англија и Шкотска ги разочараа навивачите, одиграа 0-0 во меч со малку шанси за погодок. 

Англиската репрезентација важи за еден од фаворитите на ова Европско првенство, но нивната игра во првите две кола не е на тоа ниво.
 
По минималната победа над Хрватска во првото коло, денеска одиграа само 0-0 против селекцијата на Шкотска.
 
Најдобрата шанса на натпреварот ја имаше Џон Стоунс кој со глава ја погоди стативата од голот на Гордон. 
 
Шкотланѓаните беа рамноправен противник, имаа свои периоди во кои создаваа шанси, но не ја искористија бледата игра на противникот за да дојдат и до трите бода.
 
По две одиграни кола Чешка е прва во групата со четири бода колку што има и Англија но со послаба гол разлика, Хрватска и Шкотска имаат по еден бод.

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе