Бундеслига

Дортмунд во голем стил ја започна сезоната и победа од 5-1 над Аугсбург (ВИДЕО)

Борусија Дортмунд стигна до убедлива победа на стартот од новата сезона, на домашен терен го совлада Аугсбург со 5-1.

„Милионерите“ ја наполнија мрежата на Аугсбург во првото коло од Бундеслигата. Гостите одлично го отворија мечот на Сингл Идуна Парк и поведоа по 30 секунди игра преку Нидерлехнер.

Но Дортнунд веднаш се врати во игра, преку Алкасер изедначи на 1-1 во 3. минута. Иако брзо паднаа два погодока за следниот се чекаше дури до стартот на вториот дел.

Санчо искористи една лоша интервенција на голманот на Аугсбург и погоди за 2-1. Голманот на гостите на дужа го носи и третиот гол на домаќините откако испушти од рака една топка а Ројс реализираше за 3-1.

Во 59. минута од мечот Алкасер го постигна својот втор гол со удар од врвот на шеснаесетникот, а конечниот резултат беше поставен во 82. минута кога новајлијата во тимот, Бранд се запиша во листата на стрелците.

Возбудлив меч со пет гола одиграа Баер Леверкузен и Падерборн, домаќините славеа со 3-2. Фрајбург со 3-0 го совлада Маинц, Фортуна Дизелдорф со 3-1 триумфираше на гостувањето кај Вердер Бремен а Волфзбург пред своите фанови со 2-1 ја доби пресметката со Келн.

Граѓаните и општата јавност исто така се важен штит за укажувачите.

повеќе

Вчера оправдано доминираше веста дека „Макрон ќе поддржи преговори за Македонија и Албанија ако ЕК препорача во март“.

повеќе

Албанија мора отворено да каже, дека обидите на Софија за асимилација на Македонците во Албанија како Бугари не се добрососедство, туку отворен напад.

повеќе