Грешка на германскиот клуб

Дортмунд ќе загуби повеќе од 40 милиони евра затоа што не го продаде Санчо минатата сезона

Според германските медиуми, Борусија Дортмунд е подготвена да го продаде Џејдон Санчо за сума од околу 80 милиони евра. 

Минатото лето Борусија Дортмунд не сакаше да слушне за продажба на Санчо, Манчестер јунајтед понуди и 120 милиони евра но Германците одбија.
 
Оваа сезона Санчо е далеку од формата која ја прикажуваше претходно, заинтересираноста за неговите услуги опадна, а со тоа и неговата цена на пазарот.
 
Пред неколку дена директорот на Дортмунд, Михаел Зорц откри дека имаат џентлменски договор со Санчо да го продадат ова лето ако тој сака да си оди.
 
„Веќе имаме џентлменски договор со Џејдон од минатата година, дека може да си замине под одредени услови“, рече Зорц.
 
Се верува дека тие одредени услови се 80 милиони евра. А тоа значи дека ако Борусија Дортмунд го продадеше идното лето ќе имаше 40 милиони евра плус на сметката. 
 
Санчо оваа сезона не даде доволен допринос за некои посебни резултати на тимот, па може да се заклучи дека Германците погрешија што не го продадоа лани.

Паузата во борбата против коронавирусот, бизнисот ја користи за свое преструктуирање и за непосредни контакти со компаниите кои беа запоставени во изминатиот период.

повеќе

Страшно е да се помисли дека постојат луѓе што со години се распрашуваат, го истражуваат, и го следат животот на граѓаните преку социјалните мрежи и интернетот.

повеќе

Во Македонија моментално има стотици активни стечајни постапки, некои од нив се водат повеќе од 10, па дури 20 години.

повеќе