ЕВРО 2020

Донарума е најдобар играч на ЕП, Роналдо е најдобар стрелец (ФОТО)

Голманот на Италија, Џиџо Донарума е прогласен за најдобар играч на Европското првенство, а Златната копачка на турнирот ја добива Кристијано Роналдо кој остана на врвот на листата на стрелци. 

Донарума имаше фантастичен турнир, беше сигурен на голот и имаше повеќе брилијантни интервенции во текот на Европското првенство.
 
Синоќа беше одличен во пенал серијата и наградата за најдобар играч на ЕП заслужено оди во негови раце.
 
 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by UEFA EURO 2020 (@euro2020)

 
Португалија беше елиминирана во четвртфиналето, но Роналдо со пет гола и една асиситенција остана на првото место на листата на стрелци. Втор е Патрик Шик кој исто така има пет голови, но без асистенција.
 
 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by UEFA EURO 2020 (@euro2020)

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе