ЕВРО 2020

Донарума е најдобар играч на ЕП, Роналдо е најдобар стрелец (ФОТО)

Голманот на Италија, Џиџо Донарума е прогласен за најдобар играч на Европското првенство, а Златната копачка на турнирот ја добива Кристијано Роналдо кој остана на врвот на листата на стрелци. 

Донарума имаше фантастичен турнир, беше сигурен на голот и имаше повеќе брилијантни интервенции во текот на Европското првенство.
 
Синоќа беше одличен во пенал серијата и наградата за најдобар играч на ЕП заслужено оди во негови раце.
 
 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by UEFA EURO 2020 (@euro2020)

 
Португалија беше елиминирана во четвртфиналето, но Роналдо со пет гола и една асиситенција остана на првото место на листата на стрелци. Втор е Патрик Шик кој исто така има пет голови, но без асистенција.
 
 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by UEFA EURO 2020 (@euro2020)

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе