ЦР7 сака да стане успешен бизнисмен, како што е успешен фудбалер

Договорот со Јувентус ќе му биде последен? Роналдо размислува да оди во пензија за година - две

Кристијано Роналдо вели дека се уште е заљубен во фудбалот, но не ја отфрла можноста да се повлече за година – две, кога ќе му заврши договорот со Јувентус.

34 годишниот Португалец, заедно со Лео Меси, доминира на фудбалските терени повеќе од една деценија. ЦР7 се уште е во топ форма, и се чини дека ќе продолжи уште долго да ги тресе противничките мрежи.

Во разговор со Спортбајбл, Кристијано Роналдо вели дека останува заљубен во фудбалот, но сугерира дека може да оди во пензија за година – две.

„Се уште сум заљубен во фудбалот. Обожавам да ги забавувам фановите и луѓето кои го сакаат Кристијано. Годините се само бројка, најважен е менталитетот. Но во последниве пет години почнав да се гледам надвор од фудбалот, ми се допаѓа замислата, и кој знае што може да се случи за година – две“ – вели Кристијано Роналдо, кој е обврзан кон Јувентус до 2022.

Успехот на терените, Кристијано Роналдо максимално го користи, започна голем број на бизниси, а има и еден куп спонзорски договор. Тој е заштитно лице на Најк и се верува дека ЦР7 е само третиот спортист, по Мајкл Џордан и Леброн Џејмс, кој има доживотен договор вреден една милјарда долари со познатата американска копанија за спортска опрема.

„Не сакам да копирам никого. Морате да бидете свој, но секако дека можете да земете некои мали детали и да научите нешто од добрите примери, не само во фудбалот, туку и од другите спортови како Формула 1, НБА, голф, УФЦ и сл. Најдобрите спортисти имаат слична работна етика“.

Запрашан дали може да стане успешен бизнисмен како што стана успешен фудбалер,, Португалецот вели: „Се уште не сум надвор од фудбалот, но јас сум компетитивно момче, не сакам да бидам број два или број три. Секогаш сакам да бидам број 1. Ќе го сторам тоа, 100% сум сигурен“.

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе