Демант на синоќешните гласини за развод на ЦР7 и Јувентус

Добро упатен новинар и пријател на Роналдо вели: Преку глава му е да игра сам во Јуве, но нема да замине!

Новинарот Еду Агире негира дека Кристијано Роналдо сака да замине од Јувентус, тој открива дека на ЦР7 му е преку глава што сам игра но и покрај тоа ќе продолжи со клубот од Торино.

По елиминацијата од Ајакс во Лигата на шампионите, медиумите од Италија пишуваа за развод помеѓу Кристијано Роналдо и Јувентус. „Ла република“ пренесе дека Португалецот ги известил директорите на „Старата дама“ дека заминување во 2020.

Сепак, новинарот Еду Агире, кој е добар пријател на ЦР7 и беше во Торино во вторникот каде се поздрави со играчот во микс зоната, вели дека нема вистина во ваквите стории.

„На Роналдо му е преку глава да игра сам. Тој е најдобар стрелец на Јуве, најдобар асистент, постигнува важни голви на големи натпревари... “ – вели Агире за емисијата “Чирингито“.

„Но не е точно дека го известил директорите дека сака да замине“.

За „Чирингито“ коментар за ситуацијата на Португалецот додоа и новинарката Росио Мартинез и новинарот Томас Ронсеро.

„Тој жали за изборот што го направи. Свесен е дека погреши што го напушти Реал Мадрид за Јувенутс“ – вели Мартинез.

Ронсеро, пак кој е огромен фан на Кристијано Роналдо и дури пушти солзи по елиминацијата од Ајакс, се надева на негово враќање во Мадрид.

„Враќање на Зидан ни изгледаше невозможно, но се случи. Па зошто и Роналдо да не се врати сега?“

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе