Барселона

Добри вести за Барса, Меси се враќа

Повредата е минато за Лео Меси, главната ѕвезда на Барселона ќе настапи против Валенсија.

Барселона немаше најдобар старт на сезоната во Примера, една од причините за лошите игри е и фактот што Лео Меси беше надвор од теренот.
 
Информациите од Шпанија велат дека тој се враќа, подготвен е за игра и ќе настапи против Валенсија.
 
„Спорт.ес“ пишува дека се враќа и Луис Суарез, тоа е уште една позитивна вест за фановите на каталонскиот тим.
 
Барселона по три одиграни кола има само четири освоени бода, во сабота од 21 часот ја пречекува Валенсија.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе