Лига на шампиони

Дисингер: Не можеме да фатиме ритам, не знаеме во каква форма сме за дуелот со Кјелце

Вардар утре со почеток од 18:45 часот го пречекува Кјелце во меч од Лигата на шампионите, проблем за црвено-црните е што немаат постојан натпреварувачки ритам, овој меч доаѓа по пауза од еден месец. 

Вардар никако да врзе континуитет на натпревари, па ракометарите немаат слика во каква форма се. Тимот на Стевче Алушевски утре конечно има нов предизвик од Лигата на шампионите, во Скопје доаѓа Кјелце.
 
„Целата сезона е навистина тешка за нас, бидејќи немаме континуитет на натпревари и моментално не знаеме каде сме. Мислам дека е тешко за нас, бидејќи не играме ниту во СЕХА ниту во македонското првенство. Искрено не можам да очекувам ништо во четврток, бидејќи немаме никакво чувсто на играње натпревари. Одигравме три меча за три месеци. Ние секако дека сакаме да победиме, но сигурно нема да биде лесно. Кјлеце е во добар натпреварувачки ритам, на половина се од нивното домашно првенство“, вели Кристијан Дисингер.
 
„Сакавме да ја почнеме сезоната добро, но ете не можеме да фатиме ритам. Секако дека има притисок врз нас, Кјелце е во добра позиција во групата и ние мораме да победиме за да имаме добар пласман. Следниот наптревар повторно го играме против Кјелце и тоа на гостински терен и секако дека би било добро да отидеме таму со победа“.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе