Фудбалерот од Белгија бил примамен од парите

Директорот на Интер открива: Лукаку се пресели во Челси за двојно поголема плата

Генералниот директор на Интер, Бепе Марота вели дека Ромелу Лукаку се преселил во Челси поради парите, напаѓачот од „сините" добил двојно поголема плата.

Минатото лето, раководството на Интер најавуваше дека нема да ги продаде најдобрите играчи во тимот и дека Ашраф Хакими ќе биде единствената „жртва“ но работите се променија кога Челси тропна на вратата и достави понуда за Ромелу Лукаку.

„Нероаѕурите“ одбија неколку предлози, но кога на маса беа ставени 115 милиони евра, Ромелу Лукаку си ги спакува куферите и се врати на Стемфорд Бриџ.

Генералниот директор на Интер, Бепе Марота сега вели дека фудбалерот од Белгија бил примамен од парите.

„Го продадовме Лукаку за 115 милиони евра и го донесовме Џеко за беспари. На теренот, нема многу разлика“ – вели Марота.

„Лукаку замина за да добива двојно поголема плата, во Италија нема шанси да има такви примања“.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе