Лига Европа

Динамо Загреб сруши голем европски рекорд

Динамо Загреб стана екипата која најдолго во една сезона во европските натпревари е без примен гол откако помина и 33. минута од мечот со ЦСКА без да примат погодок. 

Само Јувентус, Манчестер јунајтед и Динамо Загреб влегле без примен гол во шестото коло од групната фаза во некое европско натпреварување, било тоа да се работи за Лигата на шампионите или Лига Европа.
 
На Динамо Загреб му беше потребно да издржи без примен гол до 33. минута за да го сруши рекордот и тоа се случи.
 
Хрватскиот тим нема примено гол повеќе од 483 минути и стана екипата која најдолго време е без примен гол во една сезона од европските натпреварувања.
 
По првото полувреме тие водат со 2-0, а како се одвива натпреварот ништо чудно и овој пат да не примат гол.

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе