Лига Европа

Динамо Загреб подобар од Бенфика, Арсенал се враќа со пораз од Рен (ВИДЕО)

Динамо Загреб без Адеми во составот ја совлада Бенфика со 1-0 во првиот осминафинален натпревар од Лига Европа, Рен го победи Арсенал со 3-1.

Аријан Адеми поради повреда ги пропушта натпреварите против Бенфика, но и без него Динамо Загреб оствари одличен резултат против португалскиот гигант. Победа без примен гол.
 
Стрелец на единствениот погодок беше Петковиќ од пенал во 38. минута.
 
Арсенал со два гола разлика загуби од Рен, пораз кој може да биде многу незгоден за надополнување.
 
А натпреварот почна одлично за Топчиите, тие поведоа уште во четвртата минута со гол на Ивоби. Клучниот момент можеби се случи во 41. минута кога Сократис доби втор жолт картон.
 
Рен максимално ја искористи предноста од играч повеќе, постигна три гола во останатиот дел од мечот и на крајот славеше триумф од 3-1.
 
Ајнтрахт Франкфурт и Интер одиграа без голови, нерешено заврши и мечот меѓу Севиља и Славија Прага но со по два гола во двете мрежи. Зенит на свој терен загуби од Виљареал со 3-1.
 

Кина му дава на регионот нова надеж додека сонот за ЕУ се распаѓа, вели Политико.

повеќе

Северна Македонија стана кандидат 9 години пред Албанија и нема ништо лошо побрзо и да оди напред.

повеќе

Сега, додека балканскиве политичари ќе шетаат низ духовноста како волови во свила - каде им се врвните интелектуалци што би внеле елеганција во совладување на споровите?

повеќе