ПОРАДИ ХАОСОТ ВО УКРАИНА

Динамо Киев утре ќе биде домаќин во Лига Европа во Никозија

Европската фудбалска унија (УЕФА) донесе одлука Динамо Киев да игра на неутрален терен во шеснаестинафиналето во Лига Европа поради хаосот што се случува во украинскиот главен град, каде по вчерашните насилни демонстрации беа убиени 25 луѓе.

УЕФА реши мечот Динамо Киев - Валенсија да се игра утре во Никозија од 19 часот, затоа што Киев е воена зона, а претседателот на Украина, Виктор Јанукович не дозволил на територијата на оваа земја да се игра фудбалски натпревар во организација на УЕФА, затоа што не може да ја гарантира безбедност на актерите, ниту на гледачите.

Шпанскиот тим денеска во хотел ја чекаше одлуката на УЕФА, одредиштето каде ќе треба да патува, по што конечно е познато дека дестинацијата ќе биде Кипар.

„Ние добивме гаранција за нашата безбедност, но сутуацијата е непредвидлива и не може да се контролира. Затоа и ќе играме на неутрален терен. Најдобро е што мечот ќе се игра, што нема промени на терминот“, велат од Валенсија.

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе