Копа дел Реј

Димитриевски одбрани се што можеше да се одбрани, но не можеше ништо при головите на Меси и Де Јонг (ВИДЕО)

Барселона со 1-2 триумфираше на гостувањето кај Рајо и се пласираше во четвртфинале од Копа дел Реј, Столе Димитривески имаше неколку добри интервенции но не можеше да стори ништо при головите на Лео Меси и Френки де Јонг.

Рајо добро ја намачи Барса, домаќините дури имаа и водство, но квалитетот на гостите дојде до израз и тие го продолжуваат настапот во Копа дел Реј.

Нашиот Столе Димитриевски имаше неколку добри интервенции во првиот дел, ги спречи обидите на Тринкао, Меси и Гризман а имаше и среќа кога Де Јонг и Пуџ ја погодија рамката од голот.

За овие промашувања казната стигна во 63. минута, по една брза контра Фран Гарсија донесе 1-0.

Куман потоа направи три замени, во игра влегоа Алба, Дембеле и Педри и веднаш дојде до изедначување.

Де Јонг одлично го уфрли Гризман кој несебично го проигра Меси а Аргентинецот осамен рутински ја затресе мрежата за 1-1.

Десет минути подоцна, во една класична акција за Барса, Меси уфрли топка за Алба кој спушти на пет метри каде осамениот Де Јонг го матираше Димитриевски за 1-2.

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе