Ла Лига

Димитриевски ја одбрани мрежата на Рајо, нов пораз за Барди и Леванте (ВИДЕО)

Рајо Ваљекано со 1-0 победи на гостувањето кај Еспањол и освои три важни бода во битката за опстанок, а се поблиску до втората лига е Леванте кој на свој терен загуби од Севиља со 3-2.

Столе Димитриевски беше на голот на Рајо Ваљекано кој со гол на Серхио Гвардиола во 42. минута дојде до победа над Еспањол од 1-0.

 
Многу поефикасно беше во Валенсија каде Леванте со 3-2 загуби од Севиља. Барди мечот го почна од клупата, во игра влезе во 66. минута при водство на гостите од 2-1.
 
Корона во 14. минута донесе предност за Севиља од 1-0, но осум минути подоцна Моралес од пенал изедначи на 1-1. Сепак во 27. минута Корона даде уште еден гол и го врати водството на гостите.
 
Во 71. минута Моралес имаше нова шанса од пенал, но овојпат не израмни, промаши, а казната стигна десет минути подоцна кога Коунде зголеми на 3-1.
 
Во 87. минута Солдадо ги постави конечните 2-3.
 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе