Голот против Интер имаше посебно значење за Аргентинецот

Дибала: Оставив теренот да зборува, ми падна голема тежина од рамениците

За Пауло Дибала голот против Интер има посебно значење бидејќи требаше да докаже дека вреди да остане во Јувентус. 

Речиси цело лето Дибала се поврзуваше со заминување од Јувентус иако тој не сакаше да ја промени средината, на крајот успеа во својата намера да остане.
 
Дибала беше играч на мечот на големото дерби меѓу Интер и Јувентус, постигна гол и беше асистент за вториот погодок со што покажа дека може да има важна улога во големи натпревари.
 
„Не беше лесно лето за мене“, вели Дибала во интервју за Кориере дела Сера.
 
„Да си го слушате името како се поврзува со секој тим и секое место, каде што не сакате да одите, не е убава работа“.
 
„Мислам дека поважно беше да оставам теренот да зборува отколку јас, иако до последниот ден од преодниот рок ништо не се знаеше“.
 
„Сега чувствувам многу помала тежина на моите рамења и многу сум посмирен. Бев уверен дека под водство на Сари ќе почнам да се забавувам, да работам и да докажам дека вредам. И тоа се обидувам да го правам“.
 
„Сари и Алегри имаат различни начини на игра и тоа се гледа. Со Алегри направивме многу работи, но мислам дека играме понапаѓачки со Сари и играме повеќе со топката“.
 

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе