Јувентус

Дибала му покажа на Јуве зошто треба да остане, прекрасен гол (ВИДЕО)

Пауло Дибала синоќа покажа колку може да биде добар, го постигна единствениот гол против Триестина, спектакуларен погодок.

Јувентус со 1-0 ја победи Триестина, а Дибала го постигна веројатно својот најубав гол во кариерата. Направи мастрален дриблинг, а потоа со лоб ја затресе противничката мрежа.
Наместо неговата традиционална прослава, Дибала овој пат се израдува на друг начин за да испрати порака дека заслужува да остане во Јувентус.

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе