Серија А

Дибала е МВП на сезоната во Серија А, Кулушевски е најдобар млад фудбалер

Ѕвездата на Јувентус, Пауло Дибала е прогласен за МВП на сезоната во Серија А, за најдобар млад фудбалер е прогласен играчот со македонско потекло Дејан Кулушевски. 

Пред почетокот на сезоната Јувентус сакаше да се ослободи од Пауло Дибала, но тој не сакаше да си замине, остана и не само што докажа дека тоа ќе беше погрешен потег, туку стана и најдобар играч на сезоната.
 
Пауло Дибала денеска е прогласен за МВП на сезоната 2019-2020 во Серија А.
 
За најдобар млад фудбалер е прогласен фудбалерот со македонско потекло, Дејан Кулушевски (Парма).
 
Најдобар напаѓач е Чиро Имобиле (Лацио), најдобар играч од средниот ред е Алехандро Гомез (Аталанта), најдобар дефанзивец е Стефан де Вриј (Интер), а најдобар голман е Војчех Счесни (Јувентус).

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да покаже демократски капацитети и зрелост очекувана од граѓаните

повеќе

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески, пишува професорот Атанас Вангелов во отворено писмо до премиерот Зоран Заев.

повеќе