Се јави момчето кое настрада на Олимпико

Детето кое собира топки му прости на Фереира: И тој е човек (ВИДЕО)

Се јави момечто кое синоќа имаше непријатен момент на Олимпико откако беше турнат од напаѓачот на Шахтар, Факундо Фереира. 

Во финишот од синоќешниот меч помеѓу Рома и Шахтар се случи инцидент кога брзајќи да изведе прекин за својот тим, Фереира отрча кај момчето кое собира топки и го турна преку рекламите. 
 
Денеска со изјава на социјалните мрежи се јави и момчето кое настрада.
 
„Балгодарам на сите кои покажаа гржа. За среќа добар сум. Тоа беше гест на неконтролирана бес што се случува кај фудбалерите. И тој е човек“, изјави момчето.

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе

Повеќе од 40 години пишувам за самостојноста на македонскиот јазик и идентитет и на моменти бев подложуван и на физички напад поради моите ставови. Јас не би прифатил ништо што го негира признавањето на Македонија.

повеќе