Чемпионшип

Дерби во 92. минута го расипа јубилејниот 100-ти натпревар на Алиоски за Лидс (ВИДЕО)

Езгјан Алиоски попладнево го одигра јубилејниот 100-ти натпревар во дресот на „белите", Македонецот не можеше убаво да се израдува откако Дерби во 92. минута се избори за 1-1.

На стартот од 8. коло во Чемпионшип, Лидс го пречека Дерби на Еланд Роуд. Езгјан Алиоски беше стартер и го одигра 100-тиот натпревар во дресот за „белите“.

Македонецот сепак не можеше убаво да се израдува на јубилејот откако гостите во 92. минута се изборија за реми. 

Лидс поведе по 20 минути игра кога Лоу си ја затресе сопствената мреќа. Гостите потоа имаа прилика да ги осигураат трите бода пред време, но Клих промаши пенал. 

Казната за ова стигна во судиското надополнување кога Мартин реализираше за 1-1.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе