Преговорите се во завршна фаза

Денот Д за два големи трансфери, се чека абер за Гризман во Барселона и Де Лихт во Јувентус

Денешниот ден треба да донесе разврска на две трансфер саги, се очекува да пристигне потврда за преселбата на Антоан Гризман во Барселона и на Матајс де Лихт во Јувентус.

Со недели се пишува за иднината на Антоан Гризман и Матајс де Лихт, Французинот треба да се пресели на Камп Ноу а Холанѓанецот во Торино.

Напаѓачот се има договорено со Барселона, а и дефанзивецот си има подадено рака со Јувентус, но клубовите не можат да пронајдат заеднички јазик со Атлетико Мадрид односно Ајакс.

Сепак, се очекува во текот на денешниот ден конечно да пристигне абер. Антоан Гризман со чек од 120 милиони евра треба да пристигне во канцелариите на Ла Лига и да си ја купи својата слобода. На Французинот му истекуваат одморот од 30 дена пропишан со закон, а Барса сака играчот да се појави на првиот ден од подготовките за новата сезона, па денеска е последна шанса.

Јувентус се наоѓа во слична ситуација, денеска треба да постигне дил со Ајакс за Матајс де Лихт да не отпатува на тренинг камп со клубот од Амстердам.

Се говори дека преговорите се во финиш, Мино Рајола е во Милано од каде ги пегла последните детали. Медиумите од Италија пишуваат за трансфер вреден 67 милиони евра, плус уште неколку додатни милиони во бонуси за да се дојде до бројката од 75 милиони која Ајакс ја бара.

Па Де Лихт би требало овој викенд да пристигне во Торино на лекарски прегледи, да стави потпис на договорот и да отпатува со „старата дама“ на турнеа во Азија.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе