Лига на шампиони

Денеска ждрепка за групната фаза од Лигата на шампионите

Денеска со почеток од 18 часот во Истанбул ќе се одржи ждрепката за групната фаза од Лигата на шампионите.

Не само што ќе биде извршена ждрепката, туку денеска во Истанбул УЕФА ќе ги додели и наградите за најдобрите.

Но, ждрепката секако ќе биде највозбудливиот момент за фановите. Еве ги шеширите:

Шешир 1

Челси, Виљареал, Атлетико Мадрид, Манчестер Сити, Баерн Минхен, Интер, Лил, Спортинг Лисабон

Шешир 2

Реал Мадрид, Барселона, Јувентус, Манчестер јунајтед, ПСЖ, Ливерпул, Севиља, Борусија Дортмунд.

Шешир 3

Порто, Ајакс, РБ Лајпциг, Аталанта, Зенит, Бенфика, Шахтар, РБ Салцбург

Шешир 4

Милан, Клуб Бриж, Јанг Бојс, Малме, Волфсбург, Бешикташ, Динамо Киев, Шериф

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе