Македонија на Европско првенство

Ден за одмор на македонските фудбалери пред заминувањето во Букурешт

Македонската фудбалска репрезентација вчера ги заврши подготовките во Скопје, денеска е играчите имаат слободен ден, а тргнувањето за Букурешт е предвидено за вторник.

Фото: ФФМ

Главните подготовки за историскиот настап на Европското првенство завршија, избраниците на Игор Ангеловски вчера во комплетен состав, со Енис Барди, го имаа последниот тренинг во Скопје.  Во оваа фаза се тренираше и двапат во денот, а ги одигравме и двата подготвителни меча со Словенија (1-1) и Казахстан (4-0), од кои селекторот може да биде задоволен.

Немаше повреди, немаше несакани вести со исклучок на ситуацијата со Енис Барди која е минато. Сите фудбалери кои ги повика Ангеловски се подготвени за пат на Европското првенство.

Денеска фудбалерите имаат слободен ден, тргнувањето за Букурешт е планирано во вторник во утринските часови. 

Репрезентацијата во Романија ќе има неколку денови за аклиматизација, ќе се тренира во базата во Букурешт, а акцент ќе се даде на кроење на тактиката за мечот со Австрија.

Македонија својот прв настап на Европското првенство ќе го има на 13. јуни, во недела, со почеток од 18 часот.

Легенда под Главна слика

Фото: ФФМ

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе