Јувентус

Де Лихт: Убави беа зборовите на Роналдо, но немаа влијание на мојата одлука

Матијс Де Лихт вели дека тој решил да оди во Јувентус пред да зборува со Роналдо, голема улога одиграл и разговорот со Маурицио Сари.

Де Лихт го комплетираше трансферот од Ајакс во Јувентус вреден 85 милиони евра, утринава тој беше презентиран и пред медиумите со кои имаше разговор.
 
„Играв три години за Ајакс и особено минатата година имав голема минутажа, мислам дека имам големо искуство за 19 годишен фудбалер, но затоа и го направив овој чекор, да добијам уште поголемо искуство и да учам од овие фудбалери, јас само што почнувам“, вели Де Лихт.
 
„Ова е голем чекор за мене, прв надвор од мојата земја, среќен сум со начинот на кој ме пречекаа фановите на Јувентус. Бев горд и верувам дека со игрите ќе им се оддолжам“.
 
„Од порано знаев во кој клуб сакам да одам. Веќе ја имав идејата во мене, но на Мино Рајола му велев дека ќе одлучам по завршувањето на Лигата на нации“.
 
„Бев прилично сигурен дека тоа ќе биде Јувентус, но јасно е дека убаво е кога Роналдо ќе ве праша дали сакате да дојдете во Јуве. Тоа беше голем комплимент, но не направи разлика во тоа дали да дојдам или не. Веќе имав одлучено“.
 
„Зборував со Сари на телефон, краток разговор беше тоа. Тој е една од причините поради кои сум тука. Слушнав многу добри работи за него, начинот на кој игра, филозофијата која ја има, напаѓачкиот фудбал, како ја подготвува дефанзивната линија, па тој беше голема причина“. 

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе