ЕВРО 2020

Де Бур си поднесе оставка, Холандија ќе бара нов селектор

Франк Де Бур веќе не е селектор на Холандија, по неуспехот на Европското првенество тој реши да си поднесе оставка. 

Холандија имаше разочарувачки настап на Европското првенство. По перфектниот учинок во групната фаза, Холандија доживеа елиминација од Чешка во осминафиналето и рано го заврши настапот.
 
По овој неуспех, Де Бур реши да се повлече од селекторската функција.
 
„Кога бев назначен за селектор во 2020 година, знаев дека е чест и предизвик, но во исто време и притисок да се биде на оваа функција“, вели Де Бур.
 
„Тој притисок сега само се зголемува, и тоа не е здраво за мојата ситуација, ниту за составот кој ќе ги игра квалификациите за СП“.
 
„Сакам да им се заблагодарам на сите, на фановите, фудбалерите. На менаџментот кој креираше навистина врвна спортска клима тука“.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе