ЕВРО 2020

Де Бур си поднесе оставка, Холандија ќе бара нов селектор

Франк Де Бур веќе не е селектор на Холандија, по неуспехот на Европското првенество тој реши да си поднесе оставка. 

Холандија имаше разочарувачки настап на Европското првенство. По перфектниот учинок во групната фаза, Холандија доживеа елиминација од Чешка во осминафиналето и рано го заврши настапот.
 
По овој неуспех, Де Бур реши да се повлече од селекторската функција.
 
„Кога бев назначен за селектор во 2020 година, знаев дека е чест и предизвик, но во исто време и притисок да се биде на оваа функција“, вели Де Бур.
 
„Тој притисок сега само се зголемува, и тоа не е здраво за мојата ситуација, ниту за составот кој ќе ги игра квалификациите за СП“.
 
„Сакам да им се заблагодарам на сите, на фановите, фудбалерите. На менаџментот кој креираше навистина врвна спортска клима тука“.

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе