Квалификации за ЕП 2020

Данска со бод во Даблин слави пласман на ЕП, за Ирска сепак не е се загубено и ќе има втора шанса (ВИДЕО)

Данска одигра 1-1 на гостувањето во Даблин, резултат кој им донесе пласман на ЕВРО 2020, Ирска остана разочарана, но не е се загубено и ќе има втора шанса преку баражот од Лигата на нации.

Вечерва во квалификациите само два меча беа важни. И додека прилично јасно беше каков ќе биде исходот на дуелот помеѓу Гибралтар и Швајцарија (гостите победија со 1-6), неизвесно беше во Даблин каде Ирска ја пречека Данска.

Домаќините мораа да победат за да скокнат на второто место и да обезбедат пласман на Европското првенство. Мечот беше возбудлив, Данска поведе во 73. минута со својата прва шанса и голот  на Браитваит, Доерти изедначи во 85. минута па публиката виде драматична завршница.

Ирска фрли се во напад, се обидуваше до последниот свиреж но не го постигна толку посакуваниот гол. За домаќините сепак не е се загубено, тие ќе имаат втора шанса преку баражот од Лигата на нации.

САД остануваат најмоќната држава во светот, но францускиот претседател Макрон прави сѐ да стане своевиден „пандан“ на претседателот на САД.

повеќе

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе