ЕВРО 2020

Данска преку Чешка до полуфиналето на ЕП (ВИДЕО)

Данска е третиот полуфиналист на Европското првенство откако со 2-1 ја совлада Чешка. 

Данска одигра одлично прво полувреме во кое постигна два гола кои на крајот се покажаа како доволни за победа над Чешка.
 
Резултатот беше отворен уште по пет минути игра кога Дилејни со глава реализираше за водство на Данска од 1-0.
 
На три минути пред крајот на првото полувреме, Долберг го зголеми водството на Данците на 2-0.
 
По само четири минути игра во второто полувреме, Чешка со погодок на Шик намали на 2-1 и се врати во игра.
 
Но до крајот на мечот не успеа уште еднаш да погоди и да го однесе дуелот во продолженија.
 
На крајот Данска заслужено се радуваше на победата, а во полуфиналето ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Англија и Украина.

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе

Енергетската сиромаштија е значително поприсутна во централна, источна и југоисточна Европа, покажува последното истражување.

повеќе