ЕВРО 2020

Данска го покажа својот сјај против Русија и се пласира во осминафиналето, Финска ќе чека (ВИДЕО)

Данска со убедливи 4-1 ја победи Русија и иако освои само три бода, дојде до втората позиција и пласман во осминафиналето на Европското првенств, Белгија со 1-0 ја совлада Финска. 

Данците се опоравија по шокот кој ги снајде на почетокот од Европското првенство кога Ериксен се бореше за својот живот. Немилите сцени се зад нив, а со каков квалитет располагаме, почувствува Русија.
 
Отпорот на Русите беше скршен во 38. минута кога Дамсгард постигна гол за водство на Данска од 1-0, а Поулсен во 59. зголеми на 2-0.
 
Ѕјуба од пенал во 70. минута намали на 2-1 и ја врати Русија во игра, но следуваше брз одговор од Данска. Со голови на Кристенсен и Маеле дојдоа до победа од 4-1.

Белгија со автогол на Храдецки и гол на Лукаку со 2-0 ја победи Финска.

Белгија со максималани девет бодови го освои првото место, Данска, Финска и Русија имаат по три бода, но Данците имаат подобра гол разлика и се втори, Финска ќе чека до крај да види дали како третопласирана ќе може да продолжи, а Русија е елиминирана. 

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе