ЕВРО 2020

Данска е првиот четвртфиналист на ЕП, лесен триумф над Велс (ВИДЕО)

Данска со убедливи 4-0 го победи Велс и се пласираше во четвртфиналето на Европското првенство. 

Данците одиграа уште еден одличен натпревар, беа подобар противник од Велс и заслужено се пласираа меѓу осумте најдобри на Европското првенство.
 
Резултатот беше отворен во 27. минута кога по додавање на Дамсгор, Долберг постигна убав гол од далечина за водство на Данска од 1-0.
 
По само три минути игра во второто полувреме Долберг постигна уште еден гол за 2-0.
 
Пред самиот крај на натпреварот уште една убава реализација на Данска, овој пат стрелец беше одличниот бек Меле 3-0.
 
Потоа следуваше црвен картон на Вилсон поради опасен старт, можеби престрого, Велс остана со фудбалер помалку.
 
Во третата минута од судиското продолжение, Брејтвајт погоди за конечни 4-0.
 
Данска во четвртфиналето ќе игра со подобриот од натпреварот меѓу Холандија и Чешка.

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе