Погледнете го најубавиот гол според ФИФА

Даниел Жори ја доби наградата „Пушкаш“ за најдобар гол (ВИДЕО)

Наградата на ФИФА за најдобар гол отиде кај унгарски фудбалер, Даниел Жори од Диосѓер. 

Тој со прекрасен гол во 93. минута му донесе победа на својот тим во дербито против Ференцварош, а овој убав погодок е прогласен за гол на годината на ФИФА наградите.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе