Конференциска лига

ЦСКА Софија само ја налути Рома, Партизан го победи Анортозис (ВИДЕО)

Се одигра и првото коло од групната фаза во новвата, Конференциска лига, Рома со 5-1 ја победи ЦСКА Софија, Партизан со 2-0 славеше кај Анортозис. 

ЦСКА Софија поведе уште во десетата минута со гол на Кареј, но потоа следуваше потоп.
 
Со погодоци на Пелегрини и Ел Шарав, Рома го сврте натпреварот уште во првото полувреме.
 
Потоа Пелегрини погоди уште еднаш за 3-1, а до крајот на мечот голови дадоа и Манчини и Абрахам за конечни 5-1.
 
Партизан се враќа со победа од Кипар, го победи Анортозис со 2-0. Головите ги дадоа Мениг во првото полувреме и Гомес во вториот дел.
 
Од останатите мечеви може да се издвои и ремито на Тотнем на гостувањето кај Рен, 2-2.

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе