Лига Европа

Црвена звезда и Динамо Загреб одат во следната фаза од Лига Европа (ВИДЕО)

Црвена звезда одигра без голови против Хофенхајм и го освои бодот кој беше потребен за следната фаза од Лига Европа, Динамо Загреб со 2-0 славеше на гостувањето кај Феенорд, асистенција на Адеми. 

Црвена звезда не го победи Хофенхајм но ја оствари целта, на коло пред крајот обезбеди европска пролет.
 
Хофенхајм беше подобар тим, но и нив им одговараше овој резултат, тие го обезбедија првото место во групата од која испаѓаат Либерец и Гент. Чешкиот тим денеска славеше со 2-1 во Белгија.
 
Динамо Загреб со 2-0 победи на гостувањето кај Феенорд и како првопласиран обезбедува место понатаму.
 
Петковиќ од пенал во судиското продолжение од првиот дел донесе водство, Мајер по асистенција од Адеми во вториот дел ги постави конечните 2-0.
 
Во оваа група Волфсбергер со 1-0 победи кај ЦСКА Москва. 
 
Волфсбергер и Феенорд во последното коло во директен дуел ќе се борат за второто место, Австријците имаат седум бода, холандскиот тим пет и му треба победа.
 
Асистенцијата на Адеми:
 

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе