Лига Европа

Црвена звезда го победи Лудогорец, реми за Динамо Загреб против Генк

Црвена звезда со 1-0 го совлада Лудогорец, Динамо Загреб одигра 1-1 против Генк, и српскиот и хрватскиот тим до последното коло ќе се борат за пласман во нокаут фазата. 

Црвена звезда со прекрасен гол на Иваниќ го победи Лудогорец со 1-0 и освои три бода.
 
Но во оваа група Митјиланд со 3-2 ја совлада Брага и направи вистинска мешаница во групата.
 
Црвена звезда е прва со десет бода, но во последното коло ќе треба да остане непоразена против Брага доколку Митјиланд победи на гостувањето кај Лудогорец.
 
Табела: Црвена звезда 10, Брага 9, Митјиланд 8, Лудогорец 1
 
Адеми се врати во составот на Динамо Загреб, беше стартер против Генк и одигра 75, минути, Ристовски беше на клупата.
 
Динамо поведе со гол на Менало во 35. минута, десет минути Генк израмни со гол на Удбо.
 
Вест Хем со 2-0 победи кај Рапид Виена и го завери првото место во групата.
 
Ако Генк во последното коло ја победи Рапид Виена, Динамо Загреб ќе мора да остане непоразен на гостувањето кај Вест Хем.
 
Табела: Вест Хем 13, Динамо Загреб 7, Генк 5, Рапид Виена. 

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе