Премиерлига

Црн ден за Арсенал, пораз во 95. минута и повреда на Лено (ВИДЕО)

Арсенал со пораз се враќа и од гостувањето кај Брајтон, Неал Мопе постигна гол во 95. минута за голема победа од 2-1 за неговиот тим кој се бори за опстанок, топчиите останаа и без голманот лено кој се повреди во првото полувреме. 

По поразот од Манчестер Сити, уште еден загубен меч за Арсенал по враќањето на фудбалот во Англија, овој пат со наведната глава го напуштија стадионот на Брајтон.
 
И повторно загубија играч поради повреда, во 40. минута голманот Лено мораше да го напушти голот по дуел со Неал Мопе кој на крајот се покажа и како херој за Брајтон.
 
Резултатот беше отворен во 68. минута кога Пепе постигна прекрасен гол за водство на Арсенал од 1-0.
 
Но водството на топчиите не траеше долго, во 75. минута Данк го изедначи резултатот на 1-1.
 
Се очекуваше со тој меч и да заврши мечот, но по една одлична акција Неал Мопе погоди за победа на Брајтон од 2-1.
 
По последниот свиреж на судијата се направи и гужва на теренот откако фудбалерите на Арсенал се обидоа и физички да се пресметаат со Мопе.

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе