Австралија опен

Циципас со моќна игра до полуфиналето на Австралија опен

Грчкиот тенисер, Стефанос Циципас за неполни два часа го победи Синер и се пласираше меѓу четирите најдобри на Австралија опен. 

Циципас е третиот полуфиналист на грен-слем турнирот во Мелбурн, денеска одигра речиси перфектна партија против италијанскиот тенисер Синер.
 
Мечот не траеше ни два часа, а Циципас го доби со 6-3, 6-4 и 6-2.
 
Тој во полуфиналето ќе игра против победникот од дуелот меѓу Медведев и Оже Алиасим.
 
Синоќа беше формирана првата полуфинална двојка, Надал против Беретини.

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе