Чурлинов: Зошто уште еднаш да не ја совладаме Германија?

Македонскиот репрезентативец, Дарко Чурлинов не гледа причина зошто Македонија не би можела уште еднаш да ја победи Германија. 

Македонија направи вистинска сензација откако ја победи Германија на нејзино тло, тоа беше на почетокот од квалификациите.
 
На 11. октомври Германија ни гостува во Скопје, а нашиот фудбалер кој настапува во тимот на Шалке цели кон нов успех.
 
„Многу ми значат дебито за Македонија и настапот на Европското првенство бидејќи си го исполнив детскиот сон. Благодарение на репрезентативните мечеви имав можност да играм против најдобрите играчи во Европа уште на млада возраст. Сега пред нас е меч против Германија, нема да биде лесно, но наша предност е домашниот терен во Скопје. За да ја победите Германија треба да мате добар ден, тогаш го имавме, па зошто да не успееме во Скопје, зошто и по вторпат да не ја победиме Германија“, изјави Чурлинов.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе