По четири години имаме македонски фудбалер во Германија

Чурлинов дебитираше за Келн во Бундеслигата

По четири години пауза Македонија повторно има играч во Бундеслигата, Дарко Чурлинов ги одигра првите минути за Келн во германското првенство. 

По одличните настапи во подготовките, Чурлинов се најде во сениорскиот тим на Келн, а денеска и дебитираше во Бундеслигата.
 
Чурлинов во игра влезе во 70. минута кога Келн губеше на гостувањето кај Волфсбург со 2-0. Мечот заврши 2-1 за домаќините.
 

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе