Цела Хрватска му аплаудира на селекторот

Чиро Блажевиќ: Далиќ си го зацврсти авторитетот, а Калиниќ никогаш повеќе нема да игра за Хрватска

Селекторот на Хрватска, Златко Далиќ направи голем потег откако поради недисциплина го избрка Никола Калиниќ, потег каков што имаше и Чиро Блажевиќ во 1998 година.

Хрватска одигра одличен натпревар против Нигерија и стартуваше со победа на Светското првенство. Калиниќ беше на клупата, требаше да влезе во последните пет минути, но тој го одби селекторот и покажа непочитување кон Далиќ, играчите и дресот на коцкестите.
 
Далиќ не размислуваше многу, му рече на Калиниќ да си ги спакува куферите и да ја напушти базата на Хрватска во Русија. Потег кој со симпатии беше прифатен од сите медиуми во Хрватска и фудбалските критичари меѓу кои и легендарниот Чиро Блажевиќ.
 
Блажевиќ во 1998 од слични причини од селекцијата го избрка Игор Цветановиќ, па сега без двоумење му дава поддршка на Далиќ.
 
„Далиќ немаше избор. Секако дека и јас би го направил истото, па секој селектор на светот би го направил тоа. Тоа е лесна одлука. Изгледа дека играчите помислија дека Далиќ многу ги толерира бидејќи изгледа таков мирен, но штом доби шанса, реагираше на вистински начин и го покажа својот авторитет“, изјави Чиро Блажевиќ.
 
„Уверен сум дека ова нема да ја расипе атмосферата во репрезентацијата. Далиќ си го зголеми авторитетот и тимот после ова ќе биде уште посилен“.
 
„За жал, Калиниќ со овој потег веројатно засекогаш си ја затвори вратата во репрезентацијата. Далиќ сигурно веќе нема да го викне, а ниту селекторите после него нема да поминат преку ова“.

Да можеме Благуна да ја прашаме за нашите јадови околу текстот од Нивици, би ја зачудиле.

повеќе

Плукајќи врз музикантите, незнаејќи одработувате за други интереси поведени од разбирливата емотивна нетрпеливост која ја прават криминалците од двете страни.

повеќе

Каков и да биде резултатот од предвидениот референдум за името во септември или во октомври, тој не дава гаранција за обезбедување двотретинско мнозинство во Собранието за промена на Уставот.

повеќе