Херојот на Русија на првиот меч од СП

Черишев: Ни на сон не очекував вакво нешто

Денис Черишев е играчот на првиот натпревар на Светското првенство, тој влезе од клупата за резервни играчи и даде два прекрасни гола во победата на Русија од 5-0 над Саудиска Арабија.

На Џагоев му се стемни, на Черишев му се раздени. Џагоев се повреди и излезе во 24. минута, на негово место влезе Черишев и блесна.
 
Пред крајот на првото полувреме помина двајца дефанзивци на Саудиска Арабија и погоди за 2-0, а во судиското продолжение постигна прекрасен гол од далечина. Тој е прогласен за играч на мечот.
 
„Не можев ниту да сонувам за вакво нешто. Бев среќен со самото тоа што сум во составот. Мојот втор гол, го работевме тоа за време на тренинзите. Се обидував да бидам таму со Џуба, тој ја освои топката со глава, а јас само ја шутнав, немав ни време да размислувам“, вели Черишев.

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе

Ако нешто е направено спротивно на законот, тогаш тоа што е направено е ништовно по силата на правото (ipso iure). 

повеќе

Албанците сакаат да се поврзат со Илирите, Бугарите со Траките, а според нашите политичари и гласните негатори само ние немаме такво право, а за тоа има најмногу доказателства во македонскиот јазик, но и во фолклорот, носиите, архитектурата, музиката...

повеќе