Лига на шампиони

Челси со уште една победа над Лил го завери пласманот во четвртфиналето (ВИДЕО)

Челси со 2-1 славеше на гостински терен кај Лил и со вкупни 4-1 се пласира меѓу осумте најдобри во Лигата на шампионите. 

Домаќините добро го почнаа мечот, Жоржињо направи пенал играјќи со рака, а Јилмаз во 38. минута погоди од белата точка за водство на Лил од 1-0. Во тој момент се зголеми надежта за анулирање на негативата од Лондон.
 
Но во судиското продолжение од првото полувреме, Жоржињо се искупи со асистенција до Пулишиќ кој постигна гол за израмнување на 1-1.
 
Победата за Челси ја донесе Аспиликуета со погодок во 71. минута од натпреварот.

Па како што велеле НЕ моите омилени македонски преродбеници од 19 век, и јас ќе кажам НЕ на овој предлог.

повеќе

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе