Премиерлига

Челси со пресврт до трите бода на Вила Парк (ВИДЕО)

Челси со 3-1 победи на гостувањето кај Астон Вила, Ромелу Лукаку беше херој на сините од Стемфорд Бриџ. 

Ефикасноста на овој „Боксинг деј“ се прели и на Вила Парк каде беа постигнати четири голови.
 
Натпреварот не почна најдобро за Челси, во 28. минута Рис Џејмс си постигна автогол за водство на Астон Вила од 1-0.
 
Во 34. минута со гол од пенал на Жоржињо, Челси го изедначи резултатот на 1-1.
 
Во второто полувреме Тухел се реши во игра да го внесе Лукаку на местото од Чалоба и тоа се покажа како клучен потег.
 
Во 56. минута Лукаку даде гол со глава по асистенција од Хадсон Одои за комплетен пресврт и водство на Челси од 2-1.
 
Во судиското продолжение, Лукаку со страшен трк влезе во шеснаесетникот на Астон Вила каде беше фаулиран и изнуди пенал за својот тим.
 
Жоржињо уште еднаш беше прецизен од белата точка за победа на Челси од 3-1.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе