Премиерлига

Челси реди победи под водство на Тухел (ВИДЕО)

Челси со 2-1 славеше на гостувањето кај Шефилд јунајтед и ја забележа третата победа по ред под водство на Томас Тухел. 

Шефилд јунајтед се покажа како тврд орев, но Челси успеа да дојде до трите бода и да го продолжи позитивниот старт на новиот тренер.
 
Отпорот на домаќините беше скршен во 43. минута кога по асистенција на Вернер, Маунт постигна гол за водство на Челси од 1-0.
 
По девет минути игра во второто полувреме Рудигер си постигна несмасен автогол за израмнување на 1-1.
 
Но четири минути подоцна беше досуден пенал за Челси по фаул врз Вергнер, најстрогата казна успешно ја реализираше Жоргињо за победа од 2-1.

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе