Карабао Куп

Челси преку пенали го победи Саутемптон во Карабао купот (ВИДЕО)

Челси по подоброто изведување на пенали го помина Саутемптон во Карабао купот, мечот во регуларниот дел беше 1-1, Арсенал со 2-0 го совлада Лидс. 

Челси се помачи за да стигне до четвртфиналето од Карабао купот откако дури по пеналите го победи Саутемптон.
 
Пред самиот крај на првиот дел Хаверц донесе водство на Челси, а по две минути игра во втрото полувреме Адамс израмни на 1-1. Тој резултат остана до крајот.
 
Во пенал серијата Кепа Аризабалага беше херојот на Челси, пенали за Саутемптон не реализираа Волкот и Смолбон, погодија Аамстронг, Лонг и Ромеу. Во составот на Челси промаши Маунт, а погодија Алонсо, Хандсон Одои, Чилвел и Џејмс.
 
Арсенал со голови на Чемберс и Нкетиа го победи Лидс со 2-0.
 
Сандерленд на пенали го помина КПР, немаше голови во регуларниот тек.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе